Volný čas

Prohlédnout

Suchý vrch – rozhledna a restaurace

Rozhledna Suchý vrch, jež je součásti Kramářovy chaty, byla původně stavěna jako vodárenská věž, která byla postavena v letech 1931-1932 podle návrhu architekta A. Patrmanna. Rozhledna je betonová a její tvar připomíná hřib. Věž rozhledny je vysoká 33 m. Rozhledna Suchý vrch je přístupná celoročně. V letních měsících je rozhledna Suchý vrch cílem pro pěší výpravy, v zimě pak rájem pro běžkaře s desítkami kilometrů pravidelně udržovaných běžkařských tratí.

Prohlédnout
Prohlédnout

Červenovodské sedlo

Červenovodské sedlo se nachází v jihovýchodním cípu Orlických hor zvaném Bukovohorská hornatina asi 2 km na jih od jejího nejvyššího vrcholu Suchého vrchu, 7 km jihozápadně od města Králíky a 7,5 km východně od města Jablonné nad Orlicí. Jeho nadmořská výška je 814 metrů a leží mezi vrcholy Prostřední vrch a Jeřáb. Z geomorfologického hlediska od sebe odděluje dvě části hlavního, tzv. Orličského hřbetu, a to severního Suchovršského a jižního Bukovohorského hřbetu.

Prohlédnout
Prohlédnout

Klášter Hedeč

Mariánské poutní místo Hora Matky Boží se nachází nad městem Králíky nedaleko státní hranice s Polskem, pod Kralickým Sněžníkem. Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky.

Prohlédnout
Prohlédnout

Pivovar s restaurací Černý medvěd

Historie domu U Černého medvěda sahá až do konce 16. století. Dům do začátku 19. století sloužil jako zemědělská usedlost. Jde o největší chloubu městské památkové zóny v Jablonném nad Orlicí.

Prohlédnout
Prohlédnout

Aquacentrum Šumperk

Krytý a venkovní bazén s tobogánem a dalšími vodními atrakcemi prošel celkovou rekonstrukcí v roce 2020. Relaxovat můžete také ve wellness a saunovém světě.

Prohlédnout
Prohlédnout

Skiresort Buková Hora

Skiresort buková Hora je moderní horský areál, který spojuje 5 sjezdových tratí, které vedou na Bukovou horu ze střediska Čenkovice i Červená Voda. Najdete zde dvě nejdelší sjezdové tratě Orlických hor a nejmodernější čtyřsedačkovou lanovku, která jako jedna z mála v České Republice poskytuje komfort v podobě vyhřívaných sedaček. Sedačky jsou navíc chráněny „bublinou“ chránící lyžaře a snowboardisty při méně příznivém počasí. Areál je snadno dostupný z hlavních silničních tahů, tudíž každý si může vybrat výhodnější trasu, jelikož zde platí jeden společný skipas!

Prohlédnout
Prohlédnout

Ski areál Šanov

Ski areál Šanov se nachází mezi obcemi Červená Voda a Králíky v podhůří Orlických hor. Vrchní část sjezdovky je prudší, naopak spodní část je pozvolná a pomalejší. Po celé délce je sjezdovka osvětlena a v případě nutnosti uměle zasněžována. K dopravě na vrchol sjezdovky slouží dva vleky. Sjezdovka se pravidelně upravuje rolbou. V areálu je možnost teplého občerstvení. Zaparkovat lze u nástupní stanice vleku. Oblíbeným způsobem dopravy je však vlakové spojení a následný výlet na běžkách od zastávky. Méně zkušení lyžaři a zájemci o výuku jízdy na snowboardu mohou využít nabídky lyžařské a školy.

Prohlédnout
Prohlédnout

Běžecké trasy kolem Kralického Sněžníku

Horská oblast Králického Sněžníku nabízí v zimě svým návštěvníkům možnost běžeckého lyžování. Hlavními lyžařskými běžeckými středisky jsou areály Buková hora – Suchý vrch, Jeřáb a Králický Sněžník. V celé oblasti se strojově upravuje zhruba 60 km značených tratí pro klasiku i bruslení. Za příznivých klimatických podmínek je možné využít dalších zhruba 30 km neznačených tras. Běžecké lyžařské tratě vás provedou krásami malebné přírody, odhalí vám nečekané výhledy do krajiny a poznáte některá jinak nedostupná přírodní zákoutí.

Prohlédnout
Prohlédnout

Lyžařský areál Dolní Morava

Lyžařský areál na Dolní Moravě nabízí překrásné přírodní zážitky, přímo Dolní Moravou protéká jako první vesnicí řeka Morava těsně poté, co opustí svahy Králického Sněžníku. Ski areál vám poskytuje několik sjezdovek a 400 metrů dlouhou trať určenou pro snowtubing. A k tomu je tu 2km dlouhá sáňkařská dráha. Sjezdové tratě jsou v případě potřeby uměle zasněžovány. Vozidlo můžete zaparkovat na bezplatném parkovišti pod areálem. Samozřejmostí jsou široké možnosti ubytování a občerstvení. Areál Dolní Morava nabízí i spoustu jiného vyžití.

Prohlédnout